info@aquavilnius.lt
+370 655 95000

Tyras vanduo

Geriamas vanduo skirtingose formose: kokią rinksitės

Geriamas vanduo skirtingose formose: kokią rinksitės?
Lietuvos respublikos geriamojo vandens įstatymas aiškina, kad geriamasis (gėlas) vanduo, tai bet koks gamtinis ar paruoštas vanduo, skirtas gerti, virti, ruošti valgiui ar naudoti kitoms namų ūkio reikmėms, neatsižvelgiant į tai, ar jis tiekiamas iš vandentiekio skirstomojo tinklo, talpyklų, buteliais ar kitaip įpakuotas. Renkasi vartotojas, bet prieš apsisprendžiant ne prošal būtų ir šiek tiek sužinoti.

Pirk ir gerki?
Nepasitikite vandeniu, tekančiu iš čiaupo, norite atsigaivinti išvykę iš namų, pakeliui į darbą, sportuojant, – galite rinktis į butelius išpilstytą geriamąjį vandenį. Tačiau prekyvietėse geriamo vandens pasirinkimas verčia pasimesti. Kaip išsirinkti? Specialistai pataria, pirmiausia skaityti etiketę, tai Jums daug pasakys apie vandens rūšį, savybes, kilmę. Patikimas, savo vardą branginantis gamintojas pasirūpins, kad etiketė būtų geros kokybės, ant jos bus nurodyta šalis, gręžinio vieta, vandens sudėtis, kontaktai.

Vanduo buteliuose būna trijų rūšių, tai visai skirtingi produktai ir jiems visiems keliami skirtingi reikalavimai. (Plačiau apie tai papasakosime sekantį kartą).

Yra manančių, kad geriausia gerti distiliuotą vandenį. Distiliuotas vanduo – surinkti ir atvėsinti vandens garai, jame nebėra jokių mineralinės medžiagų. Tokį elektrolitų neturintį vandenį organizmas prastai pasisavina, jis kartu išplaudamas iš organizmo mineralines medžiagas yra greitai pašalinamas. Distiliuotas vanduo naudojamas akumuliatorių pildymui, degtinės gamybai. Gal tegu tam skirtas ir lieka.

Žmogaus organizmas nepasisavina neorganinių medžiagų

Dažniausiai sutinkami vandenyje esantys pavojai:
Kalkės. Kietas vanduo prisotintas neorganinių medžiagų tokių kaip, natris, geležis, kalcis. Šios mežiagos kaupiasi ant arterijų ir venų vidinių sienelių, jas paversdamos kietomis ir trapiomis.

Apie vandenį

Vanduo leiknina, saugo grožį ir sveikatą, stiprina raumenis.Vanduo saugo grožį ir sveikatą
Gera žinia visiems norintiems sulieknėti – tyrimai rodo, kad geriant daugiau vandens, riebalų atsargos, sukauptos organizme, ima mažėti ir atvirkščiai, vartojant mažiau vandens, riebalai kaupiasi sparčiau. Taigi prieš pradėdami save kankinti įvairiomis dietomis, tiesiog pabandykite per dieną išgerti keliomis stiklinėmis daugiau vandens – galbūt rezultatai jus nustebins.

Vandenyje randamos naudingosios medžiagos

Mendelejevo lentelė… mūsų organizme
Turbūt visi girdėjome posakį: “Mes – Žemės vaikai”. Bet ar visi žino, kad mes iš tikrųjų sukurti iš tų pačių elementų, kaip ir mūsų planeta.

Pasirausus savo organizme, galima rasti visko – nuo aukso iki radioaktyviojo skilimo elementų.
Kokių nors mineralinių medžiagų perteklius arba trūkumas sutrikdo medžiagų apykaitą ir sukelia ligas. Todėl būtina pasirūpinti, kad mūsų maiste visuomet būtų pakankamai vitaminų bei mineralinių medžiagų.

Vandenyje randamos kenksmingos medžiagos

1 milijardas žmonių neturi galimybės gerti saugų vandenį, 11000 vaikų miršta kasdien dėl ligų susijusių su vandenių. Kiekvienu konkrečiu atveju vartotojo čiaupe, vandens kokybei gali turėti įtakos vidaus tinklų būklė, vandens vartojimo intensyvumas, vandens temperatūra. Vandens kokybės monitoringas atliekamas išsivysčiusiose ir besivystančiose pasaulio šalyse. Lietuvoje beveik 1 milijonas gyventojų naudoja nesaugų vandenį.

Šarminis vanduo

Natūralios būklės mūsų kūnas yra šiek tiek šarminis. Norėdami apsisaugoti nuo 80% ligų, turėtume visuomet jį tokiu ir palaikyti. Tačiau tai labai sunku tai padaryti, esant užterštai aplinkai, netinkamai mitybai ar stresinėms situacijoms.

Rūgštinis vanduo – Šarminis vanduo ir jų savybės

Rūgštinis vanduo (jį dar vadina anolitu, negyvuoju vandeniu) – bespalvis skaidrus skystis su rūgšties kvapu, rūgštelėjęs. Šis vanduo – puikus baktericidas, dezinfektorius.

Jis sulėtina organizmo bioprocesus, sumažina kraujospūdį, veikia raminančiai, pagerina miegą, mažina skausmus sąnariuose, kadangi turi druskas tirpdančių savybių. Reguliariai skalaujant burną po valgio, nustoja kraujuoti dantenos, gerai dezinfekuojasi burnos ertmė, palaipsniui tirpsta dantų akmenys.

Jis gerai dezinfekuoja tvarsliavą, baltinius, drabužius, avalynę, įvairią tarą, vaisius, daržoves, patalpas, netgi gruntą vazonėliuose ar lysvėse.

Lietuvos Enciklopedija apie vandens valymą

Vandens valymas. Vanduo, imamas iš bet kokių šaltinių, nėra grynas. Jis turi savy nereikalingų, vamzdžius gadinančių ar net žmogaus sveikatai kenksmingų priemaišų.

Vandens rūšys

Kokios vandens rūšys tai – mineralinis, šaltinio, fasuotas geriamasis, mineralizuotas.
Rinkoje parduodamą fasuotą vandenį galima būtų sugrupuoti į 4 grupes: natūralus mineralinis vanduo, šaltinio vanduo, mineralizuotas geriamasis vanduo, fasuotas geriamasis vanduo.

Natūralų mineralinį vandenį, šaltinio ir mineralizuotą vandenį vartotojai kartais vadina vienu pavadinimu – „mineralinis“. Tačiau tai iš esmės skirtingi produktai.

Natūralus mineralinis vanduo – išgaunamas iš vieno ar kelių natūralių ar dirbtinių šaltinių požeminis vanduo, kuris nuo paprasto geriamojo vandens skiriasi: originalia chemine kompozicija, kurią nulemia jame ištirpusios mineralinės medžiagos, mikroelementai ar kitos sudėtinės dalys, lemiančios vandens teigiamą poveikį žmogaus organizmo fiziologinėms funkcijoms; natūraliu švarumu.

Karštas vanduo vamzdžiuose

Kas tas karštas vanduo?
Jau seniai gyventojai suka galvas, kuo ypatingas tas karštas vanduo, jeigu taip sunku sužinoti, kas yra atsakingas už tai, kad iš čiaupo bėgtų švarus ir pakankamai šiltas vanduo. Paprastai galvojant, lyg ir viskas turėtų būti aišku.

Štai kai esame nepatenkinti šalto vandens kokybe, daug nesvarstydami kreipiamės į vandens tiekimo įmonės atstovus ir prašome pasirūpinti, kad iš čiaupų tekantis vanduo tiktų ne tik rankoms nusiplauti, bet ir atsigerti ar sriubai išsivirti.

Kalkėtas vanduo

Kalkėtas vanduo – pačių žmonių rūpestis
Rytinė kava, tabletė nuo galvos skausmo, skalbyklės turinys ir vystančios gėlės – ritualai, kurie neįsivaizduojami be vandens. Skirtingi miestai, skirtingi vandens tiekėjai ir įkainiai, tačiau kokybės klausimas išlieka vienodai aktualus visiems. Sostinės gyventojai nori žinoti ne tik kiek, bet ir už ką susimoka kas mėnesį.

Be vandens neišsiverstume nė dienos. Jis gali būti tiek geras, tiek pavojingas. Viskas priklauso nuo to, kokių priemaišų jame ištirpo ir kokių priemonių imamasi toms priemaišoms pašalinti.

Gyvas vanduo

Gyvo vandens savybės
„Gyvo vandens” analogų randama gamtoje – tai tirpsmo ir kalnų šaltinių vanduo. Nuo seno žmonėms žinomos nepaprastai naudingos stiprinamosios ir gydomosios tirpsmo vandens savybės. Tirpsmo vandens analizė atskleidė senąją jo paslaptį: šio vandens vidinė molekulinė struktūra yra subalansuota.. „Gyvas vanduo”, kaip ir tirpsmo vanduo, pasižymi šiomis ypatybėmis.

Iš senojo Vilniaus kanalizacijos istorijos

Šį kartą apie senąją Vilniaus kanalizaciją. Turbūt nei vienas mūsų nesusimąstė kaip gi ji vystėsi mūsų mieste. O tai pasirodo gana įdomi istorija, kurios atskiri epizodai pasikartoja iki mūsų dienų. Kad ir retsykiais pasigirstantys gandai apie kanalizacijos nuotekų išsiliejimą į Nerį, Vilnelę tik atkartoja senojo Vilniaus miestiečių naudotą kanalizacijos mechanizmą.

Vanduo ir vandens išmintis

Žvilgtelėkime į žmogaus gyvenimą iš balos pozicijos, kuri atsirado po lietaus arba ištirpus sniegui. Jeigu įdėmiai žiūrėsime, tada pamatysime, kad dalis balos vandens stengiasi prasiskverbti į dirvos gilumą. Kita dalis vandens prisipildo šviesos, atsiplėšia nuo žemės ir pakyla į debesis… ir pakliūna į visiškai kitas gyvenimo sąlygas. Ten daugiau judesio, daugiau šviesos, daugiau laisvės. Ta dalis vandens apsivalo skaisčioje ultravioletinėje šviesoje ir grįžta vėl į žemę, kad žemėje būtų daugiau švaraus vandens. Bet jeigu balos vanduo ilgą laiką nesušyla ir nesurenka tam tikro kiekio saulės energijos, tai šis vanduo ilgam laikui susigeria į dirvą ilsėtis tamsoje.

Geriamojo vandens sąvoka

Tai bet koks gamtinis ar paruoštas vanduo, skirtas gerti, virti, ruošti valgį ar naudoti kitoms namų ūkio reikmėms, neatsižvelgiant į tai, ar jis tiekiamas iš vandentiekio skirstomojo tinklo, talpyklų, buteliais ar kitaip sufasuotas; taip pat vanduo, naudojamas maisto įmonėse. Geriamasis vanduo yra saugus, kai atitinka saugiam produktui keliamus reikalavimus, patvirtinančius, kad jo vartojimas nekelia jokios rizikos žmonių sveikatai ir gyvybei arba kelia ne didesnę riziką negu ta, kuri teisės aktuose nustatyta kaip leidžiama ir apie kurią vartotojams pranešama teisės aktų nustatyta tvarka, ir kai yra užtikrinta teisės aktų nustatyta gaunamo, ruošiamo ir tiekiamo vartotojams geriamojo vandens apsauga nuo taršos bei programinė priežiūra.

Vanduo ir žmogaus kūnas

Svarbiausias dalykas mūsų visų gyvenime yra vanduo. Vanduo yra būtinas gyvybei. Teigiama, kad gyvybė Žemėje kilo iš vandenyno. Žmogaus kūną sudaro apie 70 % vandens. Vanduo gyvybiškai svarbus žmogaus organizmui, jis dalyvauja tokiuose procesuose, kaip kūno temperatūros reguliavimas, gleivinės drėkinimas (burnos, nosies ar akių), mineralinių druskų tirpinimas, padeda organizmui pasisavinti maisto medžiagas, taip pat kartu su vandeniu iš organizmo pašalinamos kenksmingos medžiagos. Žmogus be maisto išgyvena savaites ar net mėnesius, tačiau be vandens gali mirti per keletą dienų.

Yra daug įvairiausių rekomendacijų, kiek reikia gerti vandens. Tačiau vandens reikia gerti tiek, kiek norisi, o ne tiek, kiek kažkas rekomenduoja. Nes kiekvieno žmogaus organizmas pats žino, kiek jam reikia vandens. Tačiau, jeigu valgai sūrų maistą, aštrų, tai organizmas visada jaučia troškulį, ir tik vanduo jį numalšina. Jokie kiti gėrimai to nepadaro.

Vandens gėrimo taisyklės

Žmogus – lyg vaikščiojantis akvariumas. Rytuose manoma, jog didžiausią reikšmę žmogaus sveikatai turi ne tik suvartojamo vandens kiekis, o didžiąja dalimi būtent vandens gėrimo būdas. Taigi, svarbu ne tik kiek, bet ir kaip, ir kada yra geriamas vanduo.

Kelių tūkstantmečių Rytų išmintis byloja, jog daugiau nei 90 (!) procentų visų ligų žmogaus organizme kyla dėl neteisingo vandens gėrimo. Drąsiai galima teigti, jog jau keli tūkstančiai metų atgal jaunystės eliksyras buvo išrastas, sukurtas ar nupasakotas Indijos išminčių. Mums belieka tik patikėti paprastu ir gražiu stebuklu ir atskleidus šią paslaptį susigrąžinti sveikatą, skaidrią nuotaiką, pasitikėjimą, jaunystę ir gyvybines jėgas.

Higienos normos

Kokios vandens normos, ir kiek toks išsamus vandens tyrimas galėtų kainuoti? Ar iš viso galima atlikti tokį išsamų tyrimą Lietuvoje?

LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO

Į S A K Y M A S
DĖL LIETUVOS HIGIENOS NORMOS HN 48:2001
„ŽMOGAUS VARTOJAMO ŽALIO VANDENS KOKYBĖS HIGIENINIAI REIKALAVIMAI“ PATVIRTINIMO